kudyven.cz/ltr

PRODUCT
Orpheus-AC3

Robotický systém Orpheus-AC3 je v současnosti zaveden do výzbroje Armády ČR. Vzhledem k jeho určení a provedení, včetně komunikačních a optoelektronických součástí, však není možné jej využívat pro civilní účely. Cílem tohoto projektu je vyvinout a otestovat verzi Orpheus-SX, která bude vhodná pro civilní využití v rámci IZS, bezpečnostních složek státu, komerčního využití, případně i pro další vojenské využití (oproti stávajícímu využití pro CBRN průzkum). Již v současnosti byl systém představen zástupcům Integrovaného záchranného systému s tím, že je reálná možnost jeho prodeje těmto složkám. Firma LTR s.r.o. i Vysoké učení technické v Brně mají dobré vztahy se Státním ústavem radiační ochrany v.v.i., kde již jsou nasazeny dva mobilní roboty z našeho vývoje. Je možné předpokládat nasazení nově vzniklého optoelektronického a komunikačního subsystému, případně celého robotu Orpheus-SX. Pracoviště mají také vazby na nadnárodní společnost Nuvia a.s. I zde je možné předpokládat zavedení robotické platformy do portfolia, které firma nabízí. Robot Orpheus-SX, stejně jako optoelektronický subsystém i komunikační jednotky budou aktivně nabízeny k prodeji a pronájmu dalším komerčním, státním i vojenským subjektům. Vhledem k dobrým mezinárodním kontaktům řešitelské skupiny v oblasti řešení CBRN hrozeb je možné předpokládat prodej na další Evropské trhy. Potenciální využití optoelektronického subsystému a komunikačního systému (dva z výsledků projektu) bylo diskutováno i se zástupci civilních zpravodajských složek ČR.

Společnost LTR s.r.o., má již zkušenost s uvedením mobilních robotických platforem pro speciální využití na trh. V letech 2012-2020 firma vyvinula a prodala pět různých robotických platforem. Robotická platforma Orpheus-AC3, tedy předchůdce zde navrhované platformy Orpheus-SX, byla uvedena na trh v roce 2021. Firma LTR s.r.o. nyní realizuje zakázku pro Vojenský výzkumný ústav s.p. (přičemž koncovým uživatelem je Armáda ČR) na 40 kusů tohoto robotického kompletu. Plánovaný prototyp průzkumného robotického prostředku Orpheus-SX bude vycházet z platformy Orpheus-AC3, bude však určen také pro civilní využití. Firma LTR s.r.o. je připravena tento stroj dovést to finální podoby vhodné pro prodej koncovému zákazníkovi včetně i například armád NATO – tj. provedení příslušných ověřovacích zkoušek apod.

Nejvýznamnějším projektem firmy LTR s.r.o. relevantním pro tento projekt je vývoj a výroba 40 ks výnosných robotických pozemních prostředků Orpheus-AC3. Tyto stroje byly vyvinuty jako součást CBRN vozidla LOV-CBRN vyvinutého pro Armádu České republiky ze strany Vojenského výzkumného ústavu s.p. Robotický systém Orphes-AC3 je řešen jako sub-zakázka tohoto projektu s tím, že v letech 2021-2023 je vyrobeno a do armády předáno celkem 40 těchto kompletů.

Komplet Orpheus-AC3 obsahuje samotný mobilní robot, odolnou operátorskou, komunikační a nabíjecí stanici umístěnou ve vozidle Iveco, obslužné programové vybavení a sadu kabeláže a příslušenství pro montáž do vozidla. Samotný robot byl podroben řadě MIL-STD zkoušek, včetně environmentálních (provozní teploty, skladovací teploty, vlhkost, vibrace a rázy) – STANAG 2895 a ČOS 999905:2017, ČOS 999902:2017, Elektromagnetické kompatibility – ČOS 599902:2012 a vlivů zvláštního prostředí ČOS 999905:2017. Stroje prošly trojfázovým testováním, včetně vojskových zkoušek a celá zakázka je pod dozorem Státního ověřování jakosti.